Hollanda, güzel olmanın yanı sıra, göçmenlik  için en çekici yerlerden biridir. Ülke, Avrupa’nın en iyi maaşlarından birini sunuyor ve kalite açısından her zaman uluslararası sıralamaların en üstünde yer alıyor. Giderek daha fazla insanın Hollanda göçmenlik programlarına dair bilgi araması tesadüf değil. Hollanda çalışma vizesi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Hollanda’da çalışmak

Hollanda’da çalışmayı düşünenler , Brezilya’dayken işi almalılar. İşe alındıktan sonra yurtdışı vizesi ( Sponsor ) talep edilmesinden şirketin kendisi sorumludur . Au Pair (dadı) olarak çalışma ve bir aile yanında yaşama seçeneği de vardır. Au Pair olarak işe başlamanın en yaygın yolu, yabancı ve aile arasında aracılık yapan danışmanlık şirketleri vardır. 

Hollanda çalışma vizesi nasıl alınır ?

Öncelikle, ülkede yaşamak için vize almanın gerekli olduğunu ve sürecin basit olmadığını açıkça belirtmek gerekir.

Ülkede 90 günden fazla kalmak isteyen herkesin Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Dairesi’nden ( IND ) alınmış bir oturma kartına ihtiyacı vardır.

İki senaryo var. Çifte Avrupa vatandaşlığınız varsa, hızlı ve basit bir şekilde gelip belediye binasına kayıt olabilirsiniz. Şimdi, sizin durumunuz bu değilse, hikaye biraz daha bürokratikleşiyor.

Hollanda’da okumak ve/veya iş aramak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Hollanda konsolosluğuna kalıcı vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir, buna MVV ( Machtiging voorlopig verblijf ) olarak da bilinir, ki bu kolay bir iş değildir ve çoğu zaman kabul edilmez.

Hollanda’da çalışmak için vize verilmesi, işin türüne bağlı olacaktır.

Talep normalde işveren tarafından yapılır. Bu, zaten bir görüşme yaptınız, geçtiniz ve Hollandalı bir şirket sizi işe almak istiyor.

Hollanda’da yaşamak için çalışma vizesi

Hollanda’da okumak için uzun süreli vize (MVV) ve oturma izni (VVR) gereklidir. Ancak tüm süreç, ancak tam zamanlı olarak üniversiteye kabul edildikten sonra yapılabilir. Ayrıca, ülkede bulunduğunuz süre boyunca kendinizi desteklemek için yeterli paranız olduğunu kanıtlamanız gerekecektir.

Genel olarak, üniversitenin kendisi vize sürecine yardımcı olur. Ancak, şüpheye düştüğünüzde ideal olan Hollanda konsolosluğu ile iletişime geçmektir. Öğrenci vizesinin geçerli olduğunu pekiştirmek de önemlidir. Yani, sadece okuduğun sürece sürecek.