Hollanda’da yaşama fikri çok sıcak geliyor değil mi? Peki, Hollanda asgari ücret ne kadar ? Merak ettiğiniz tüm soruları sizin için yanıtladık. Hollanda turist vizesi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hollanda asgari ücret ne kadar ?

Hollanda, pitoresk doğası, inanılmaz renkli gelenekleri ve dost canlısı insanları ile muhteşem bir ülkedir. Aslında dünya haritasında Hollanda ülkesi yok ama Hollanda var. Hollanda’ya yüzyıllar önce Hollanda deniyordu. Ve bunun da krallığın kendine has bir özelliği var: iki adı olan bir ülke. Hollanda devletin resmi adıdır, Hollanda bu ülkeye konuşma dilinde denir.

Hollanda’da ortalama maaş 2.152 Euro’dur. Dünyada ücretler açısından bu ülke 15. sırada yer almaktadır. 2022’de Hollanda’da asgari ücret 1636 avro. Esas olarak uzmanlık eğitimi olmayan düşük vasıflı işçiler tarafından alınır.

Bir Hollanda vatandaşının ortalama yıllık maaşı 25.824 Euro’dur. Bunun çalışanın “net” geliri olduğunu, yani maaşın zaten vergi ödemesi olmadığını belirtmekte fayda var.

Uzmanlık tazminatı

Hollanda asgari ücret, düşük vasıflı işçilere çalışılan saat sayısına göre ödeme yapılır.

Böylece, düşük vasıflı personel saatte 6 ila 10 avro arasında kazanabilir. Bebek bakıcıları, temizlikçiler, inşaat işçileri, duvarcılar, tesisatçılar, inşaatçılar, hemşireler, sera işçileri, sebze toplayıcıları ve kiremitçiler böyle bir maaşa güvenebilir. Her bölgenin belirli bir meslek için kendi ücret oranına sahip olduğunu hatırlayın. Ancak farklar çok küçük, sadece birkaç avro.

Hollanda’da tıp endüstrisinin temsilcileri oldukça iyi kazanıyor. Bu özellikle diş hekimleri için geçerlidir. Maaşları ayda 3100 avroyu geçebilir. Ancak bu, diğer alanlardaki doktorların kötü aldığı anlamına gelmez. Hiç de bile. Örneğin: Bir eczacı ayda yaklaşık 1800 Euro kazanıyor. Çeşitli ülkelerden üniversite mezunları için çok faydalı olan genç profesyoneller tercih edilmektedir.

Bin Euro cinsinden ortalama yıllık maaş

Finans alanında da çok iyi maaşlar var. Ekonomistler aylık 1900 ila 2050 avro arasında para alabilirler. Havacılık endüstrisindeki mühendisler, orta düzey yöneticiler ve uzmanlar ayda 1920’den 1970’e kadar Euro alıyorlar.

Eğitim alanında, ortaokul ve lise öğretmenlerinin yanı sıra üniversite profesörlerinde de eksiklik var. Bir matematik öğretmeni ayda yaklaşık 3.000 Euro kazanırken, bir kimya öğretmeni sadece 50 Euro daha fazla kazanıyor. Öğretmenlerin maaşı ortalama 3500. Hollanda’da öğretmenlerin rağbet görmesine rağmen asgari maaşı aldıkları söylenebilir.

Genç uzmanların iş bulmaları zor olmasa da, maaşları arzulanandan çok şey bırakıyor. Bazen minimumdan bile daha azdır.

Ancak uzmanlar, yalnızca denetimli serbestlik sırasında böyle bir maaş alırlar. Örneğin: yeni işe alınan bir mimar, denetimli serbestlik süresi boyunca ayda 1.300 Euro’dan fazla almayacaktır. Ancak geçtikten sonra yaklaşık 1900 Euro kazanacak.

Üst düzey yöneticiler en yüksek maaşları alır. Yılda 150.000 Euro’dan fazla alıyorlar. En düşük ücretli meslekler temizlikçilik, au çifti, sebze toplayıcılık, garsonluk, temizlikçilik, barmenlik, sekreterlik ve hizmetçilik gibi düşük vasıflı mesleklerdir.

Çoğu zaman, bu meslekler, saatlik olarak ödendiği için asgari ücretten bile daha az kazanabilmektedir. Hollandalılar haftada ortalama 40 saat çalışıyor.

Vergi sistemi

Hollanda’da inanılmaz miktarda vergi var, bu nedenle aşağıdakiler gibi en temel vergilere odaklanacağız:

  • Gelir vergisi.
  • Temettüler üzerinden vergi.
  • Katma değer Vergisi.
  • Gelir.
  • Emlak vergisi.
  • Gelir vergisi, tüzel kişiler tarafından, yani kâr elde etmek amacıyla girişimci faaliyetlerde bulunan kişiler tarafından ödenir. Tek bir vergi oranı yoktur. Vergi miktarı doğrudan kuruluşun yıllık karına bağlıdır. Yani, bir işletme yılda 200.000 Euro’dan az kazanıyorsa, kârın yüzde 20’si devlet hazinesine düşer. Gelir miktarı 200.000 Euro’dan fazla ise, vergi oranı yüzde 25’tir.

Temettüler üzerindeki vergi yüzde 5’tir. Ancak sadece bu temettüleri alanlar, yani anonim toplulukların veya şirketlerin üyeleri tarafından ödenir. Katma değer vergisi yüzde 21’dir.