Hollanda’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının muhakkak suretle Hollanda turist vizesi sahibi olması gerekir. Amsterdam, dünyadaki diğer büyük şehirlerde nadir görülen bir özgürlük duygusuna sahip hoşgörülü bir şehirdir. Ona “günah şehri” diyorlar ama bizce abartılı, basmakalıp bir görüntü. Bu Amsterdam seyahat programında ne zaman ziyaret edileceği, ne görüleceği ve yapılacağı, nerede kalınacağı ve nerede yenileceği hakkında birçok pratik bilgi içeren ayrıntılı bir rehber sunuyoruz. Başlıca turistik mekanlara hızlı ve rahat bir şekilde ulaşabilmek için bir harita ekledik.

Hollanda Amsterdam’ı neden ziyaret etmelisiniz ?

Amsterdam liberal tavrıyla dünyaca ünlüdür. XXX şehri, Red Light District’teki pencereler, kafe deneyimleri , eşcinsel gurur geçitleri , açık fikirli insanlar için bir destinasyondur. Bu kalıplaşmış imajın çok ötesinde Amsterdam, tarihi ve kültürel kimliğine değer veren bir şehir. İlginç yerleşim alanları ilginç küçük dükkanlar, iyi kafeler ve restoranlarla doluydu.

Oldukça küçük ve düz bir kasaba olduğundan, ilgi çekici yerlerin çoğuna yürüyerek ulaşılabilir. Hollandalıların gerçek ruhuna bağlı kalırsanız ve bir bisiklet kiralarsanız daha da iyi. Ama dikkatlice. Hollandalılar berberdir ve bisiklet çaylaklarına , yani hiç bisiklet sürmeyen turistlere karşı çok az sabrı vardır.

Kanalları, dar sokakları, rengarenk “çarpık” evleri, binlerce çiçeği geçen ve şehrin haritasını çıkaran köprülerin karmaşasında kendinizi kaybedin. Yakında size özel olan iyilik ve yakınlık hissine kapılacaksınız. Suyun varlığı onu çekici kılıyor: Her zaman bir ayna görevi görüyor, fotoğrafçılık için harika.

Onu aşık olacağınız eşsiz ve fotojenik bir şehir yapan bu faktörlerin birleşimidir.

Amsterdam’ı ne zaman ziyaret etmeli?

Amsterdam’da hava durumu tahmin edilemez olabilir, yağmurlu ve rüzgarlı günler kuzey Avrupa’ya özgü düşük sıcaklıklara katkıda bulunur. Bu nedenle yağmur, rüzgar ve soğukla ​​savaşmak için su geçirmez bir rüzgarlık ve boynu saracak bir palto gereklidir. Amsterdam güzergahınızı bozmamak için önceden uyarın.

Amsterdam, lalelerin açıldığı Mart ayında ve ‘kralın doğum günü’ olduğunda ziyaretçiler arasında çok popülerdir. Doğru, Hollandalılar ulusal günlerini hükümdarları olan Kral Günü’nün doğum gününde kutlarlar. Kral Willem Alexander tacı taktığı sürece 27 Nisan olacak. Tüm şehirlerin müzik ve partilerle, pazarlarla, sokak ve portakal panayırlarıyla dolup taştığı ilginç bir tarih. Amsterdam, Ağustos ayının ilk haftasında dünyanın en büyük festivallerinden biri olan Gay Pride Parade festivali ile sokakları ve kanalları gökkuşağı renklerine büründürüyor.

İklim, hazirandan ağustos ayına kadar ılıman ve sıcak olur ve bu da birçok ziyaretçiyi çeker. Ayrıca yılın bu zamanında daha fazla açık hava müzik festivali düzenlenir, ancak yılın herhangi bir zamanında Amsterdam’ın 300 yıllık festivallerinden birine katılabilirsiniz.